Naše rybářské kroužky se v posledních letech těší opravdu veliké oblibě. Možná právě proto, že se snažíme s dětmi intenzivně pracovat a vymýšlet stále nové a nové aktivity. Každý rok kroužky obsahují teoretickou i praktickou výuku v učebnách a praktickou výuku u vody. To by nebylo asi nic neobvyklého. Tento klasický harmonogram však také doplňujeme o zajímavé přednášky či výstavy a navštěvujeme unikátní místa. Jedním takovým zvláštním místem je třeba Mendelova univerzita v Brně. Mimo různé ekonomické obory zde studenti mohou navštěvovat také obory zoologie, rybářství či hydrobiologie. Díky velice dobrým vztahům s panem Ing. Janem Grmelou jsme získali jedinečnou šanci nakouknout pod pokličku výzkumu ryb. Rybaření totiž není jen o samotném chytání ryb na udici, ale velice důležitou součástí je také chov ryb a výzkum.
Při prohlídce laboratoří jsme měli příležitost se podívat na studenovodní akvária, kde se věnují výzkumu například pstruha duhového (upřímně, sám jsem nikdy neviděl tak obrovské dvouleté pstruhy). Dále jsme si prohlédli přípravnu krmiv a dozvěděli se, jak je to s obarvováním rybího masa – teď před Vánoci to je opravdu zajímavé a aktuální téma. V neposlední řadě jsme se ohřáli u teplovodních akvárií na chov sumečků afrických(Clarias gariepinus). K vidění byli sumečci řádově několik centimetrů velcí, ale i dospělí sumci s délkou přesahující jeden metr. Věděli jste, že taková ryba umí dýchat i vzdušný kyslík?! V teplovodních akváriích byly k vidění také tilápie. Tito úžasní tlamovci vynikají starostí o svoje potomstvo, které uchovávají ve své tlamě před nepřáteli. Stejně však jako u sumečků afrických se i u tilápie často objevuje kanibalismus a odchov není vůbec jednoduchý.
Předvánoční čas jsme si tedy maximálně užili a již v lednu nás čeká další výprava! Tentokrát pojedeme s dětmi na výstavu Carp Show Moravia do Břeclavi.
Petr Šurek